Ciekawe europejskie regiony dla ptaków

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych również niegdyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te wielokrotnie docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku zobaczyć można ponadto w północnym regionie Azji i Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy lub też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską , a także Białowieską.

Ptaki w Europie

Jest to gatunek popularny w Polsce, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam na tych terenach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Pomimo, że w wielu wypadkach za najmniejszego ptaka bierze się strzyżyka, to właśnie osiągając najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dość dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego mają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego łatwo rozpoznać można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *