Czy ptaki jedzą ryby?

Zimorodek to bardzo wdzięczny ptak, który z dumą reprezentuje rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka oraz południowa Azja, to typowe regiony zamieszkiwania tych osobników. Regularne wędrówki nie są na pewno normalne dla natury zimorodka. Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne zaś lecą w kierunku południowej części lęgowego areału.

Naturalnym środowiskiem zimorodka są czyste, lądowe wody, które szalenie często posiadają dość strome brzegi ze zwisającymi korzeniami oraz gałęziami. Służą one zimorodkom jako doskonały punkt obserwacyjny. Krępa sylwetka oraz krótki ogon to dwie charakterystyczne cechy, które określają budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje także wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Ptaki a ryby

Samiec i samica nie są natomiast w 100% jednakowe. Dorosła samica zimorodka zwyczajnego ma czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest w kolorze czarnym. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek staje się stopniowo błękitny. W tym samym kolorze są również sterówki zimorodka. Sama sylwetka zimorodka jest dosyć nieproporcjonalna. Długość tułowia jest tej samej długości co długości samej głowy oraz dzioba.

Przeważnie zimorodek dorasta do maksymalnie 17 centymetrów długości, natomiast waga jego ciała nie wychodzi poza 56 gram. Samotniczy tryb życia kończy się dla tych ptaków z przyjściem lutego, ponieważ to dokładnie w tym okresie miejsce ma okres godowy tych ptaków. W świecie zimorodków to samica ma podziwiać urodę swojego partnera, który, dzięki charakterystycznemu kiwaniu ciała, prezentuje swoje wszystkie wdzięki osobnikom przeciwnej płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *